EKONOMİK İLİŞKİLER KOMİSYONU ESNAF VE SANAYİCİ İŞADAMLARI BİLGİLENDİRME SEMİNERİ

5 Ekim 2013 tarihinde Radisson Blue Hotel’de Küçükçekmece Kent Konseyi Ekonomik İlişkiler Komisyonu tarafından gerçekleştirilen Yeni Türk Ticaret Kanunu, E- Fatura, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği konulu bilgilendirme toplantısına Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz YENİAY, Kent Konseyi Başkanı Dr. Mustafa AYDIN, Belediye Başkan Yardımcısı Enver ŞENGÜL ve çok sayıda esnaf ve sanayici iş adamlarımız, sivil toplum kuruluşlarımız ve meslek odalarımızdan yetkili kişiler katıldı.
Av. Prof. Dr. Erol ULUSOY’un sunumu ile gerçekleştirilen seminerde İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Görevlisi Atilla BÜYÜKÇOBAN, E-Fatura Nedir, Ne İşe Yarar? E-Fatura düzenlemek zorunda olan mükellefler kimlerdir?, E-Fatura ile neler yapılır? Nasıl E-Fatura kullanıcısı olunur?, Mali Mühür Nedir?, E-Fatura Faydaları nelerdir?, E-Fatura Türkiye’de nasıl kullanılıyor?, E-Defter Nedir ve Kimler E-Defter tutabilir?, E-Defterin amacı nedir?, E-Defter neler sağlıyor ve uygulamanın nasıl çalıştığı gibi konular üzerinde detaylı bilgi aktarımı gerçekleştirildi.
Ayrıca İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Görevlisi Feride Zeynep OLCAY İşçi ve İş sağlığı, İş güvenliği konuları ile ilgili 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu nedir, amacı nelerdir, Kapsamı neleri içerir, İşyerlerinde tehlike sınıfı tespiti nasıl yapılır, İşyerleri tehlike sınıflarını nasıl öğrenir, İşyeri hekimleri ve işçi güvenliği uzmanları bulundurma zorunluluğu getirilen maddeler nelerdir, Risk değerlendirme ilkeleri nelerdir, işyerlerinde acil durum planlarının oluşturulması nasıl yapılır, işverenin ve çalışanın yükümlülükleri nelerdir, Kanunun uygulanması için idari yaptırımlar nelerdir gibi işveren ve çalışanları yakından ilgilendiren konular hakkında bilgi verildi.
Prof. Dr. Erol ULUSOY, Yeni Türk Ticaret Kanun, Ticari İşletmelerin devrinde yapılması gerekenler nelerdir?, Elektronik imza nedir?, Faturaya itiraz hakkı ve vade nasıl uygulanır?, Şahıs işletmesi ve şirket arasındaki avantaj ve dezavantajlar nelerdir?, Anonim şirketlerin kuruluşu nasıl gerçekleştirilir?, .Yönetim kurulu üyelerinin sorumlulukları nelerdir?, Anonim şirketlerin denetimi nasıl yapılır, kayıtlı sermaye sistemi nedir, birikimli oy sistemi nedir konularında esnaf ve işadamlarına detaylı bilgilendirme yapılmıştır. Gerçekleştirilen sunumlar sonrasında katılımcıların soruları cevaplandırıldı. Küçükçekmece Kent Konseyi Başkanı Sayın Dr. Mustafa AYDIN, bütün katılımcılara teşekkürlerini iletmiştir.

You may also like...